Programme

Find the preliminary programme for ICHC 2019 here. We will update this page continuously, some changes in the schedule can still occur! Also, some information will be updated (chairs, etc). For details of the sessions please scroll down, since here is more information below the schedule.

Preliminary schedule

 

Sunday 14/07

12h-14h

Registration

14h-17h

Welcome

Introduction

Key-note lectures:

K1 Peter Barber – Context is everything …..

K2 Djoeke van Netten – Reading maps in Golden Age Amsterdam and beyond

Practical announcements

17h-20h30

Welcome + exposition Allard Pierson

 

Monday 15/07

9h-10h30

S1 Maps and Water – part 1 (chair: tbc):

P1 Bruno Almeida – Through his “Wright” eyes: Analyzing nautical chart problems in the sixteenth century

P2 Tom Harper – Additional uses for Henricus Hondius’s map of the English Fenland (1632)

P3 Victoria Morse – Meanings of Rivers on Late Medieval Maps

S2 Colour and Decoration (chair: tbc):

P4 Ad Stijnman – Maps and Plans Printed in Colour before 1820

P5 Karen Severud Cook – The Technological Migration of Emerging Design Concepts: Symbolizing Geology on Maps by Combining Colors, Tints and Patterns, 1790-1970

P6 Chet Van Duzer – Print in a Manuscript Realm: The Use of Hand-Stamps in the Decoration of Renaissance Nautical Charts

SS1 Seizing the Islamicate World: Map Composition and Use in Islamicate Societies (10th-17th c). (organiser: Nadja Danilenko ; chair: Emilie Savage-Smith):

P7 Nadja Danilenko – The Islamicate World in Pieces: Envisioning the Tenth-Century Abbasid Realm Through al-Iṣṭakhrī’s Maps

P8 Yossef Rapoport – Coordinates on medieval maps. Mathematical cartography in Islam

P9 Pınar Emiralioğlu – Cartographic Knowledge and Imperial Power in the Seventeenth Century Ottoman Empire

10h30-11h

Coffee break

11h-12h30

Plenary paper session (chair: tbc):

PP1 Jean-Baptiste Piggin – Map Orientation in the World of the Tabula Peutingeriana

PP2 Joaquim Alves Gaspar – Maps and nautical charts historically: two of a kind or different cartographic paradigms?

PP3 Marian Coman – Turkey in Europe. The Versatility of a Cartographic Template

12h30-13h30

Lunch break

13h30-14h30

S1 Maps and Water – Part 2 (chair: tbc):

P10 Ansari Taha – Mapping living heritage: the foggara of Adrar, Algeria

P11 Weichung Cheng – Sailing along the Riverbanks and Shores: Re-constructing the Visual Representation of a 17th-century Dutch Itinerary Map of Taipei Basin

S3 Historiography (chair: tbc):

P12 Eleanor Coulter – Mapping History: Time and Place in the Historical Geography of Jean-Baptiste Bourguignon d’Anville

P13 Jörn Seemann – Searching for Cartographic Arguments: Historical Maps in J.B. Harley’s Writings

S4 Maps and Health (chair: tbc):

P14 Kris Butler – English Drink Maps Created to Change Licensing Laws

P15 Lauren Killingsworth – “With Maps Illustrative of the Disease”: Medical Cartography in Late Nineteenth-Century Colonial India

14h30-15h

Coffee break

15h-16h

S1 Maps and Water – Part 3 (chair: tbc):

P16 Linda Rui Feng – Sources of the Yellow River on Ming Dynasty Maps: Hydrography, Cosmography, and Geographical Knowledge

P17 Charlotta Forss – From New Sweden to Pennsylvania: Early modern maps of the Delaware River

S5 Nineteenth-Century Map Publishers (chair: tbc):

P18 Alexander Sievers – Acting globally - German Map Publishers and the International Map Trade during the 19th Century

P19 Ronald E. Grim – “Compiled from Official Sources”: Using Official Government Surveys to Promote Land Sales and Partisan Politics in Pre-Civil War Kansas and Nebraska

S6 Maps and Surveys (chair: tbc):

P20 Martin Hendriks – The analysis of old manuscript maps of Isaac van Geelkercken, based on the method of Delano-Smith and the paramap concept of Wood and Fels

P21 Luca Berardi – An experiment of property mapping in the Ottoman Empire: the survey of Hüdavedigar province (1858)

17h-19h

Welcome + exposition (Royal Palace)

 

Tuesday 16/07

9h-10h30

S1 Maps and Water – Part 4 (chair: tbc):

P22 Henrique Leitão – Ptolemaic cartographic prescription versus nautical charting:  A forgotten sixteenth century scientific debate

P23 Benjamin Khoo Jun Qi – Navigation, Competition, Representation: Mapping the Straits of Melaka, 1502 – 1688

P24 Isabelle Delumeau – Charting the north Atlantic waters in the 19th Century: an innovative cooperation between navy officers and fishermen

S7 Colonial Cartography – Part 1 (chair: tbc):

P25 Danielle Gravon – 'Kandy is new Flanders': Cartographic propaganda in the mapping of Dutch Ceylon

P26 Gloria Kuzur and Swagata Basu – Colonial Cartographies of Violence, Drama and Tradition: French Regional Mapping in India during the eighteenth century

P27 Wolbert Smidt – Lazarist maps of Ethiopia between local knowledge and imperialistic claims

SS2 Between the Map and the Landscape: ‘Drawing’ Borders as an Act of Translation (organisers: Catherine Gibson, Verena Bunkus and Louis le Douarin; chair: Martin Vailly):

P28 Catherine Gibson – Moving Between Scales: Uses of Cartographical Knowledge in the Delimitation of the Estonian-Latvian Border in 1920

P29 Verena Bunkus – Borders on the Map, Borders on the Ground. Materialization and Visualization of Marienwerder Boundary Area, 1920-1930s

P30 Louis Le Douarin – Charting the desert boundaries of the Levant States: the French Topographic Bureau;s move towards the east

10h30-11h

Coffee break

11h-12h30

Plenary paper session (chair: tbc):

PP4 Mario Cams – The Martini-Blaeu Atlas of China (1655): Origins and Supporting Networks

PP5 André Reyes Novaes – Categorizing indigenous maps: Jaime Cortesão’s historical narratives and exploration maps as hybrid documents

PP6 Lin Hong – The Cartographic Method of Martino Martini's Novus Atlas Sinensis

12h30-13h30

Lunch break

14h30-17h30

Workshops (in Leiden, registration required):

W1 Roeland Emaus – Map deconstruction: an informed use of historical maps in GIS (location: University of Leiden)

W2 Arie van Steensel, Roos van Oosten and Ellen Gehring – From Old Maps to Digital Tools: Mapping Historical Leiden (location: Erfgoed Leiden)

13h30-15h

SS3 Imaging the World: New Views, New Interpretations (organiser: Jana Moser ; chair: Nick Baron):

P31 Jana Moser – Goode’s School Atlases and the idea of an ecological worldview around 1920

P32 Laura Pflug – Ordering the World: The Concept of the Five Continents on Maps from Late Qing China

P33 Matthew H. Edney – Cosmography, Geopolitics, and the Terraqueous Globe: Competing World Views in Eighteenth- and Nineteenth-Century Europe

S7 Colonial Cartography – Part 2 (chair: tbc):

P34 Bertie Mandelblatt – The Secret Voices of Maps: Independent Economic Activity on Colonial Maps of the Caribbean, 1500-1800

P35 Lucía Rodríguez Arrillaga – Mapping and territorialization processes in transimperial spaces: the Río de la Plata region in the crossing of the Iberian empires (XVIII-XIX centuries)

P36 Valquiria Ferreira da Silva – Father Cocleo's geographical map: Dutch and Portuguese cartography in the representation of the American occupation

15h-15h30

Coffee break

15h30-16h30

S7 Colonial Cartography – Part 3 (chair: tbc):

P37 Guillaume Gaudin – Maps and demarcation between Spain and Portugal after the first return voyage from the Philippines through the Pacific Ocean (1564-1568)

P38 Joy Slappnig and Felix Driver – Between the Indigenous map and colonial cartography: a Tibetan map of Sikkim at the Royal Geographical Society

S8 Urban Cartography (chair: tbc):

P39 Lucia Nuti – The issue of city mapping in the Ottoman sixteenth century

P40 Minna Vuohelainen – Mapping the ‘Nether World’: Charles Booth, George Gissing and Contemporary Journalists in Late-Nineteenth-Century Clerkenwell

S9 Maps and Education (chair: tbc):

P41 Carla Lois – Learning with maps, learning through making maps. The epistemological value of map drawing skills promoted in school texts between late 19th and mid 20th centuries

P42 Zef Segal – Putting the World on Paper: maps and enlightenment in early Hebrew journals

16h30-18h30

Bus transfer to The Hague (registration required)

18h30-21h

Welcome and exposition Royal Library and National Archives (The Hague, registration required)

 

Wednesday 17/07

9h-12h30

Poster session :

Po1 Göran Bäärnhielm – Transformation of a chartbook - Piri Reis’ sailing handbook reused for a survey of Mediterranean vegetation and architecture

Po2 Peter Barber, with assistance from Daniel Soukoup – Mapping prejudice: the Moravian Segregation Plans of 1727-1728

Po3 Jesús Burgueño and Montse Guerrero – The Maps of Julius Caesar’s battles in Hispania: A commission made by Napoleon III to Queen Isabella II of Spain (1865)

Po4 Enali De Biaggi – Planning the expansion of Lyon in the XIXth century – the maps from L. Dignoscyo for the Hospices Civils de Lyon

Po5 Brenda Yasmin Degger – The four parts of the world: the continents as women in the sixteenth and early seventeenth centuries

Po6 Joost Depuydt – New light on the Utopia map of Abraham Ortelius

Po7 Vera Dorofeeva-Lichtmann – A Manuscript Japanese World Map (1886) in the Banco Santos Collection (São Paulo, Brazil): a Japanese Map-maker in Latin America?

Po8 João Carlos Garcia and Luís Miguel Moreira – Discussing and drawing borders on different continents: the Portuguese experience

Po9 Sabrina Guerra Moscoso – Humboldt and the Geographical Album of the Americas

Po10 Olof Karsvall – The first large-scale maps of Sweden 1630–1700 as a digital resource

Po11 Diana Lange – Considerations about a Chinese ‘Map of the World’ at the Museum am Rothenbaum in Hamburg

Po12 Carme Montaner & Francesc Nadal – Catalonia as a test field of the Carte de l'État-Major of France:  the beginnings in the use of contour lines (1823-1827)

Po13 Magdalena Peszko – Mapping of the Levant: A Carto-bibliography of Printed Maps of the Levant from 1477 to 1850

Po14 Bárbara Polo Martín – The cartographer of the Spanish 20th Century: Antonio Revenga Carbonell

Po15 Ekaterina Simonova Gudzenko – A Pictorial Quiz Map of Japan (1843-1846)

Po16 Maria Luisa Sturani and Paola Pressenda – River mapping in the Sabaudian States (16th-18th centuries): how to fix a mobile landscape feature

Po17 Benjamin van der Linde and Peter Zietlow – Hand coloured maps – The Development of European and Asian colouring techniques and the meaning of colour (17th to 19th century)

Po18 Nataliya Vinogradova – The Vienna method of pictorial statistics and Soviet cartography in 1930s

Po19 Wei-Ting Yang 楊偉婷 – Study of Japanese Cartography: the case of Nansenbushu 南瞻部洲 Map

Po20 Jiajing Zhang – Yellow River Maps in Chinese Local Gazetteer

10h30-11h

Coffee break

9h-12h30

Workshops (registration required):

W3 Marissa Griffioen and Bram Vannieuwenhuyze – Maps in Context. A new online database linking textual records to old maps

W4 Madelon Simons – A walk with the painter and mapmaker Cornelis Anthonisz

W5 Reinder Storm and Marieke van Delft – ‘History of the Netherlands in 100 Maps’. How a book comes to be

W6 Djoeke van Netten (with Chet van Duzer, Isabel Casteels, Thomas Horst, Erling Sandmo, Martijn Storms, Weixuan Li, Edward Mac Gillavry, Rombert Stapel and Marlies Vermeulen) – Mapmakers and Uncertainty. (Early) Modern Discussions

W7 Jan Werner, Abbo Santema and IJsbrand van Dijk – Amsterdam City Walks

12h30-13h30

Lunch break

13h30-15h

S10 Atlases (chair: tbc):

P43 Dirk Imhof – The problematic sale of Abraham Ortelius’s Spanish atlas in the seventeenth century

P44 Marijn Rang and Martijn Storms – A quantitative analysis of 175 years of atlas production in the Netherlands

P45 Gilles Palsky – An Atlas at the Time of National Disenchantment: The Atlas de France of the French National Committee of Geography (1921-1946)

S11 Country Maps (chair: tbc):

P46 Andrew Cookson – The origins of the earliest printed maps of France; leads and links

P47 Antti Jakobsson – The first general map of Finland 1:400 000 1863-1963 - The most detailed map of the country for 100 years

P48 Hieu Phung – One Land in Two Maps: Where Traditional Chinese and Vietnamese Map Users Diverged

SS4 From the Captain’s Cabin to the Scientist’s Desk: Genealogies of Cartographic Knowledge about the Oceans, c.1850s–1940s (organiser: Wolfgang Struck; chair: tbc):

P49 Iris Schröder – Mapping Oceans in the Age of Connectivity: Herrmann Berghaus’ “Chart of the World” (1863–1924)

P50 Felix Schürmann – Forming Oceanic Space: Sailing, Mapping, and Imagining the Mid-nineteenth Century Pacific

P51 Frederic Theis – From Sketches to Charts. Information Transfer between navigators and the German Hydrographic Agencies in the 19th and early 20th Centuries

15h-15h30

Coffee break

15h30-17h30

SS5 Mapping the Northern Pacific:  transnational knowledge, instruments, representations (organisers: Katherine Parker and Edward Boyle; chair: Felix Driver) (this special session will end at 17h30) :

P52 Edward Boyle – Knowledge, Security and “Cartographic Anxiety”: Creating and utilizing cartographic knowledge in nineteenth-century Japan

P53 Katherine Parker – Looking Northward: A Comparative Analysis of Two Maps Showing the North Pacific Before Cook

P54 Vasilii Shchepkin – Perception, exploration, representation and mapping of Ainu lands in Russia and Japan in 18th century

P55 Yuto Ishibashi – British connections in the early Japanese hydrographic surveying, c. 1860-1880

S12 Medieval Maps (chair: tbc):

P56 Christopher Rouse – When in the World are Gog and Magog? Ideology, Temporalities and the Apocalypse on the Hereford Mappa Mundi

P57 Jaakko Tahkokallio – The Date, Origin and Context of Production of the Twelfth-Century Uppsala Map of the Holy Land (UUB MS C.691)

P58 Tobias Hrynick – The Many Britains of Matthew Paris: Re-Examining Paris’s Map of Britain in Relation to his Oxford Map of the Holy Land

P59 Helen Davies – The Vercelli Mappa Mundi: Recovery and Context

S13 Maps and War (chair: tbc):

P60 Junia Furtado – The War of Salvador city (1624-25) in a new cartographical perspective: The Dutch and the Luso-Spanish disputes in maps

P61 Andrew Doll – The Siege of Jasna Góra, 1655 - Confessional and Theological Cartography

P62 Thomas Horst – Cartographic Cimelia destroyed »with Fire and Sword«? The Unwritten Story of the unique Map Collection of the former Bavarian Army Library

P63 Stig Roar Svenningsen, Mads Linnet Perner and Thomas Theis Nielsen – Cartographic exchange among Warsaw-pact countries: The case of the topographic mapping of Denmark

 

Thursday 18/07

9h-10h30

S14 World Maps – Part 1 (chair: tbc):

P64 Evelyn Edson – A Map for Prester John

P65 Gregory C. McIntosh – The “Aberrant and Puzzling” Pesaro (Oliveriana) Manuscript Planisphere: A Copy of a Copy of a Copy?

P66 Toshiyuki Shimazu – Learning Mercator through Arrowsmith: The Earliest Printed Japanese World Map on the Mercator Projection

SS6 The end of the Road (organisers: Quentin Morcrette, Jordana Dym and James R. Akerman; chair: Mary Pedley or Gilles Palsky):

P67 Quentin Morcrette – From one to multiple and back : Automobile routes and maps from paper to screen

P68 Jordana Dym – Grounding Pricked Lines:  Roads, Routes and Early European Travelers’ Maps, ca. 1450-1700

P69 James R. Akerman – Prescribed Routes and Prescribed Vision in 19th and 20th Century Travel Cartography

S15 Missionary cartography (chair: tbc):

P70 Eloi Ficquet – Jesuit model, revised spellings and Ethiopian itineraries: exposing the layers of the map of Ethiopia co-written by Hiob Ludolf and Abba Gorgoryos (1683)

P71 Marco Caboara – Jesuit networks of Cartographic knowledge of China in the Seventeenth Century as seen in two previously unknown maps produced in Rome

P72 Xue Zhang – Measuring the World: The Use of Longitude and Latitude in  Early Modern China

10h30-11h

Coffee break

11h-12h30

Plenary paper session (chair: tbc):

PP7 Angelo Cattaneo – A Forgotten Mutual Heritage: Cosimo III de’ Medici's Collection of Dutch and Portuguese Maps.  Science and Knowledge in Seventeenth-Century Global Contexts

PP8 Martin Vailly – The map outside the map. François Le Large, Coronelli’s great terrestrial globe and the French geographical culture (1704-1714)

PP9 Nick Baron – Soviet School Maps: Concepts of Visual Learning and the Construction of Stalinist Space

12h30-13h30

Lunch break

13h30-17h

Workshops (registration required):

W3 Marissa Griffioen and Bram Vannieuwenhuyze – Maps in Context. A new online database linking textual records to old maps

W4 Madelon Simons – A walk with the painter and mapmaker Cornelis Anthonisz

W7 Jan Werner, Abbo Santema, Reinder Storm  and IJsbrand van Dijk – Amsterdam City Walks

13h30-15h

SS7 Historic Route Maps in East Asia (organisers: Richard A. Pegg, Elke Papelitzky, Max Moerman; chair: Richard A. Pegg):

P73 Elke Papelitzky – Shi Shibiao's map of Southeast Asia

P74 Max Moerman – From Pilgrimage Routes to Trade Routes: The Altered Itineraries of 18th-century Japanese Buddhist World Maps

P75 Richard A. Pegg – Route Maps and Ships: Chinese Tribute from Fuzhou to Naha

S16 Maps in the Digital World (chair: tbc):

P76 Johanna Skurnik and Henrikki Tenkanen – Novel approaches to study the circulation of cartographic knowledge using machine learning

P77 Jan Trachet – Pourbus Troubadour. Cycling, mapping and communicating a 16th C. map of the  landscape around Bruges

P78 Heather Victoria Hill – Searching for Paganland: The difficulties of digital medieval mapping

15h-15h30

Coffee break

15h30-16h30

S14 World Maps – Part 2 (chair: tbc):

P79 Ian Fowler – Kosmographiya: A re-examination of the influence of Cosmas Indicopleustes through an eighteenth century Russian mappa mundi

P80 David Weimer – Tracing Cartographic Circulation in the Euler and Rhode’s Composite Map of a Bulging Earth

S17 British Maps Through the Times (chair: tbc):

P81 Karen Rann – A line drawn: the tortuous progress of contours onto British Maps

P82 John W. Mackey – Capitalism Comes to Cymru: Mapping Industrialization in Nineteenth-Century Wales

S18 Maps and Texts (chair: Jörn Seemann) (this session will last until 17h)

P83 Carolina Martinez – Hic sunt gigantes? Patagonia in the Golden Age of Dutch Cartography

P84 Zur Shalev – Sacred Geography and the Enlightenment: The Case of Adrian Reland (1676-1718)

P85 Tom Conley – Cartographic Fictions: Béroalde de Verville and his Voyage des princes fortunez (1610)

18h-21h

Welcome + exposition + book presentation Amsterdam City Archives

 

Friday 19/07

9h-10H30

SS8 New Techniques for Old Maps? Two Medieval Examples (organiser: Catherine Delano-Smith; chair: Paul D. A. Harvey):

P86 Catherine Delano-Smith – The Historians’ Questions: the Gough Map of Britain (c.1400?)

P87 Emmanuelle Vagnon – New researches on the Albi Map (8th century): Manuscript and Context

P88 David Messinger – The Scientist’s Approach: Pigment Mapping of the Gough Map Using Hyperspectral Imaging

S19 Twenty-century U.S. cartography (chair: tbc):

P89 Patrick Ellis – Motion-Picture Mappaemundi: Pictorial Cartography and Film Locations in California, 1928–1940

P90 Stephen McFarland – Putting Workers on the Map: Contours of 20th Century U.S. Labor Cartography

P91 Stephen J. Hornsby – Hippie Maps and City Views: California's Counterculture Cartography

S20 Miscellaneous (chair: tbc):

P92 Silviu Anghel – ‘Between the River and the Water’. The Ethnographic Cartography of Dobroudja

P93 Pierre Ange Salvadori – Dis-Orienting the Map: Sacred Cartography and the Placement of the North at the Top of Maps in the Renaissance

P94 Petra Svatek – Cartography in political context – The Department of Geography of Friedrich Wilhelm University Berlin 1933-1945

10h30-11h

Coffee break

11-12h

Plenary paper session (chair: tbc):

PP10 Martijn Storms – Maps under the hammer: a reconstruction of the auction of Cornelis Krayenhoff’s map collection

PP11 Philip Jagessar – ‘Showing definitely a state of things which is in essence indefinite’: The Linguistic Survey’s mapping of languages in late colonial India, 1898 – 1928

 

12h-13h

Lunch break

13h-14h

ISHMap meeting

 

14h-

14.30h

Coffee break

14h30-

16h30

K3 Günter Schilder 

Closing ceremony

16h30-18h

Boat Trip (tbc)

18-19h

Welcome + exposition Het Scheepvaartmuseum

19h-…

Conference dinner Het Scheepvaartmuseum